Idült vesebetegség macskáknál
Idült vesebetegség macskáknál
Az idült vesebetegség gyakori probléma az érett korú és az idősödő macskáknál. Mivel a veséi már nem működnek megfelelően, az idült vesebetegségben szenvedő macska nem képes normálisan koncentrálni a vizeletet, ezért sokkal gyakrabban vizel, és többet iszik. Az anyagcsere salakanyagai fokozatosan felhalmozódnak a vérében, ami számos más kóros tünetet is okoz.
A vese
Mint minden emlősnek, a macskának is két veséje van. A vese létfontosságú szerv, amely számos nélkülözhetetlen biológiai funkciót lát el, többek között a következőket:
- Megszűri a vért, és a vizelettel eltávolítja a szervezetből a fehérjebontásból származó „anyagcsere-salakanyagokat”, különösen a karbamidot és a kreatinint.
- Szabályozza több nélkülözhetetlen ásványi anyag – köztük a foszfor, a kálium, a nátrium és a kalcium – koncentrációját a vérben.
- Olyan hormonokat termel, melyek segítenek szabályozni az artériás vérnyomást és a vörösvértestek megújulását.
Az idült vesebetegség kezelése részben a vér foszforkoncentrációjának normalizálásából áll. Bizonyították, hogy egy „csökkentett foszfortartalmú” táp etetése aktívan segít lelassítani az idült vesebetegség súlyosbodását macskákban.
Az idült vesebetegség okai:
Az öregedési folyamat részeként teljesen normális, hogy a vese egyes nefronjai (kisméretű szűrőegységek) elpusztulnak, és nem pótlódnak. Az idült vesebetegség esetében viszont a nefronok túlzottan nagy hányada válik működésképtelenné, ami a kóros tünetek egész sorát váltja ki.
Kiváltó okok:
- örökletes probléma
- családilag halmozottan jelentkező probléma
- vesék gyulladásos megbetegedése vagy fertőzés
- valamilyen mérgező anyag felvétele
Mivel a vesék eredendően nagy vérszűrő kapacitással rendelkeznek, a betegség szemmel látható tünetei csak akkor alakulnak ki, amikor már jelentős mennyiségű veseszövet károsodott.
Az idült vesebetegség klinikai tünetei jellemzően akkor észlelhetők, amikor már a nefronok 75%-a működésképtelenné vált. Ekkor nagyon gyorsan súlyos tünetek jelentkeznek, melyek rohamszerűen kialakuló heveny vesebetegségre utalhatnának, pedig valójában csak a háttérben meghúzódó és fel nem ismert idült vesebetegség következő stádiumát képviselik. A diagnózis felállításának részeként az állatorvos megállapítja a betegség jellegét.
Tünetek, melyekre figyelni kell:
- fokozott szomjúság és vízivás
- kellemetlen szagú lehelet
- hányinger, hányás
- szájüreg fájdalma miatt nehéz rágás
- a macska válogatóssá válik, kevesebbet eszik
- fogyás, levertség, kedvetlenség
- többször vizel, nagyobb mennyiségű vizeletet ürít
Kezelés
A veséket ért károsodás visszafordíthatatlan. Van azonban egy jó hír is: az, hogy az idült vesebetegség súlyosbodása lelassítható, így a macska életminősége javítható és várható élettartama meghosszabbítható. Ennek kulcsa az egész életen át tartó megfelelő táplálás, vagyis az, hogy a macskát pontosan olyan típusú terápiás táppal kell etetni, amely a következőket egyesíti magában:
- alacsony foszfortartalom
- a legjobb minőségű fehérjeforrások gondosan beállított szintje
- omega-3 esszenciális zsírsavak
- magas energiatartalom, amely ellensúlyozza a macska csökkent étvágyát
étvágyserkentő ízletesség, amely biztosítja, hogy a macska ténylegesen el is fogyasztja a tápot