Kölyökmacska tartása és ápolása, fontos tanácsok kezdő cicatartóknak II.
Kölyök cica a családban II.
Folytatás: amiről még nem esett szó....
- Hogyan tápláljuk megfelelően cicánkat?
- Hogyan kommunikálnak velünk, testbeszéd stb.
-Ivartalanítás minek, miért, és mikor?????
A kölyökmacska táplálása
A kölyökmacskák gyorsan nőnek, ezért táplálékuknak nagyon sok energiát kell tartalmaznia. A kölyökmacskák energiaigénye mintegy 12 hetes korig magas szinten marad. Ebben az életkorban mintegy háromszor több energiát vesznek fel, mint egy felnőtt macska, vagyis 200–250 kcal/kg-ot. Az életkor előrehaladtával a kölyökmacska tápanyagigényei változnak.
Négyhetesnél fiatalabb kölyökmacskák
Noha a kölyökmacskákat 7 hetes koruk előtt általában nem választják el teljesen az anyjuktól, a kölykök már 4–5 hetes kortól elkezdenek szilárd táplálékot fogyasztani. Az átmenet megkönnyítése érdekében kezdetben forró vízzel vagy tejpótló tápszerrel elkészített leves formájú táplálékot kell felajánlani a kölyökmacskának.
Négyhónaposnál idősebb kölyökmacskák
A maradó fogak megjelenése után a kölyökmacskáknak olyan tápra van szükségük, melynek szemcséi elég nagyok ahhoz, hogy rágásra ösztönözzék őket. A kölykök tápanyagigénye egészen egyéves korig, vagyis a növekedés befejeződéséig, eltér a felnőtt állatokétól. Az adandó táplálék mennyisége a felnőttkor eléréséig folyamatosan nő.
kölyökmacska viselkedése
Annak érdekében, hogy tökéletes harmóniában tudjunk élni a kölyökmacskával, meg kell értenünk territóriumának szerveződését, rutinszerű tevékenységeit és legfőbb félelmeit. Ha már kijelölte és megjelölte területét, kedvencünk ideje legnagyobb részét alvással tölti. Ha éppen nem alszik, legfőképpen játszik, vadászik, eszik és kényeztetteti magát.
Kölyökmacskánk az otthonunkban négy különböző terület körül „szervezi meg” az életét. Ezt a szerveződést tiszteletben kell tartanunk és abba nem szabad beleavatkoznunk, különben kölyökmacskánknál bizonyos viselkedési rendellenességek alakulhatnak ki.
Macska a „kakasülőn”
A kölyökmacskák szeretnek magas helyeken tartózkodni. Ha a lakásunkban nincsenek magasan fekvő biztonságos területek, próbáljunk meg kialakítani ilyeneket környezetünk csekély megváltoztatásával vagy egy macskafa megvásárlásával.
Étkezőterület
Ezt a területet el kell különíteni a macska számára toalettként szolgáló területről (alomtálca) és saját étkezőhelyünktől egyaránt. Ne tegyük a macska etetőtálát saját ebédlőnkbe, különben összetévesztheti saját edényét a mi tányérunkkal, és rászokhat arra, hogy az ebédlőasztalnál kéregessen.
Pihenőterület
A macskák napközben is változtatják pihenőterületüket: a napos területeket és a melegforrásokat (radiátor, kandalló, napsütötte ablakpárkány, stb.) keresik. A kölyökmacska alvókosarát az egyik ilyen területre helyezzük, de ne túl messze attól a helytől, ahol mi magunk tartózkodunk, mivel – a látszat ellenére – a macskák valójában szeretnek gazdáik közelében tartózkodni.
A toalettre szolgáló terület
Fontos, hogy ez a terület mindig könnyen megközelíthető legyen a kölyökmacska számára, emellett távol legyen a macska etetőtálától és a gazda tartózkodási helyétől egyaránt. Egy távoli beugró a folyosón vagy a mellékhelyiségben csökkenti az ezzel összefüggő kellemetlenségeket.
A játékra szolgáló terület
A négy közül ez a legnagyobb terület, melyet a macska tartózkodásra és relaxációra használ. Olyan helynek kell lennie, ahol a kölyökmacska szabadon szaladgálhat és magas helyekre (asztalok, ruhásszekrények, polcok, karosszékek támlái, stb.) is felmászhat. A macskák nagyon szeretnek egy szintben lenni gazdájuk arcával. Ilyenkor a gazdához dörgölőzhetnek, mintha a gazda egy másik macska lenne.
kölyökmacskák által beszélt nyelv
A macskáról a köztudatban kialakult kép – vagyis hogy a macska magányosan élő állat – egyáltalán nem tükrözi a macskatársaival vagy az emberekkel folytatott könnyű kommunikációját. A kölyökmacskák kiválóan kommunikálnak.
A macskák a kommunikáció különböző módozatait használják attól függően, hogy más állatokkal vagy emberekkel akarják „megértetni magukat”.
Noha a macskák által alkalmazott kommunikációs módozatok legtöbbje teljes mértékben elfogadható, egyet közülük korlátozni kell: a terület megjelölését.
Kommunikáció az emberekkel
A kölyökmacskánk jobban megérti azt, amit gondolunk, mint azt, amit mondunk. Jóllehet a kölyökmacska csak néhány szót ért meg a nyelvünkön, nagyon fogékony az ember testbeszédére és magatartására.
Képes megérteni az érzéseinket (a szenvedést vagy az örömet), sőt előre látja a reakcióinkat is. Kölyökmacskánk egy tökéletes, határozott és magasan fejlett testbeszéd útján állandóan kommunikál velünk.
Hogyan kommunikál a fejével?
A szemek alakja és a fülek állása nagyon pontosan jelzi azt, hogy a macska mit akar kifejezni.
A FÜLEK EGYENESEN ÁLLNAK, előre nyitott és kerek szemek: semlegesség.
FELFELÉ ÁLLÓ FÜLEK, oldalra fordított, fenyegető szemek: düh.
LELAPULT FÜLEK, kerek, tágult pupillák: agresszió.
ELÔRE NYITOTT FÜLEK, elkeskenyedett, részben nyitott szemek, résnyire szűkült pupilla: boldogság.
A bajusz fontossága
Soha ne vágja le a macska bajuszát, mert a bajusz arra szolgál, hogy a macska azzal tájékozódjon a környezetében és kommunikáljon a többi macskával.
Hogyan kommunikál a testével?
Fejét vagy farkát a lábainkhoz dörzsöli: ez boldogságot jelent. Kölyökmacskánk jól érzi magát a közelünkben, és meg akarja velünk osztani a szagát.
Hosszú ideig „dögönyözi” a térdünket: kifejezett gyönyörérzés. A kölyökmacska azt az örömöt fejezi ki, amit szopás közben érzett. Akkor azért nyomkodta mancsaival az anya csecsbimbói körüli részeket, hogy ezzel serkentse a tej folyását. Ennek az örömérzéssel összefüggő mozdulatsornak a megismétlése azt jelenti, hogy a gazdáját az anyjával azonosítja.
Hengergőzik a talajon, amikor meglátja a gazdáját: behódolás. A macskák csak azokkal az emberekkel kapcsolatban veszik fel ezt a testhelyzetet, akikben teljes mértékben megbíznak: ez a behódolást kifejező cselekedet, amely összefügg az azt megelőző pillanat relaxációjával.
Csóválja a farkát: ez a mozdulatsor izgatottságot fejez ki. Ha megsimogatjuk a kölyökmacskánkat és az csóválni kezdi a farkát, hagyjuk abba, mert neki nem tetszik az, és ő így mutatja ki a nemtetszését.
Vigyázat! A farkát csóváló macska – a farkát csóváló kutyával ellentétben – nem feltétlenül boldog!
Kommunikáció hangadással
Dorombolás: behódolás és elégedettség.
A kölyökmacskák már az első szopások idején dorombolni kezdenek, amivel tökéletes elégedettségüket és az anyjuktól való teljes függőségüket fejezik ki. Ha a gazdájának is dorombol, a kölyökmacska ezzel behódolását és elégedettségét fejezi ki.
Morgás és fújás vagy sziszegés: megfélemlítés. A macskák az agresszióval járó helyzetekben használják ezeket a hangokat, melyek a védekezési stratégiájuk részét képező megfélemlítés jelei.
Nyávogás vagy miákolás: Nagyon sok különböző hang tartozik ebbe a kategóriába, melyek mindegyikének megvan a maga jelentése. A macska nyávogásával kifejezhet kérést, panaszt, zavartságot, visszautasítást, stb. Ha gondosan megfigyeli kölyökmacskáját, a gazda hamar megtanulja felismerni, hogy a macska mit akar kifejezni a nyávogással.
Kommunikáció gesztusok segítségével
Dörgölődzés: a gazda „beengedése” a territóriumra. A kölyökmacskák ezt a gesztust arra használják, hogy a fültő alatti mirigyeikből származó hormontartalmú váladékokkal – feromonokkal – megjelöljék a gazda bokáit. Kölyökmacskánk ilyenkor megosztja velünk a szagát, ezzel jó közérzetét fejezi ki és területe részeként jelöli meg a gazdáját.
KOMMUNIKÁCIÓ MÁS ÁLLATOKKAL
A kölyökmacskák több finom kommunikációs rendszerrel rendelkeznek, melyek lehetővé teszik számukra, hogy észleljék más állatok jelenlétét és agresszivitásának mértékét. Ennek alapján a kölyökmacska könnyen eldöntheti, hogy elfogadja-e vagy visszautasítsa-e a másik állattal való érintkezést.
A terület megjelölése
Teljesen természetes, hogy a kölyökmacska „megjelöli” területét: ez a kommunikáció egyik módja. A terület megjelölése szagok, hormontartalmú váladékok vagy kaparásnyomok hátrahagyásával történik.
VIZELETPERMETEZÉS: A vizelettel való permetezés és/vagy az elföldeletlen ürülék hátrahagyása a territórium megjelölésének messze leggyakoribb módja. A kandúrmacskák különösen hajlamosak az ilyen viselkedésre, ami gyakran azt követően jelentkezik, hogy a macskákat stressz vagy valamilyen emocionális hatás érte (szállítás, egy másik macska „betolakodása”, stb.). A területjelölés e módjának célja, hogy félelmet ébresszen a betolakodókban, és menekülésre késztesse azokat. A macska egy erős, vízszintes vizeletsugarat bocsát ki, általában valamilyen függőleges felületre (egy fára, a fal aljára, a díványra vagy valamilyen kiálló tárgyra).
HORMONTARTALMÚ VÁLADÉKOK: Egyes különleges hormonok – a feromonok – fontos szerepet játszanak a kölyökmacska ivari és territoriális viselkedésében. A macska a szagát rádörzsöli egy tárgyra vagy egy másik állatra (kutyára vagy macskára), ezáltal lehetővé teszi a territórium megosztását. Ez az elfogadás jele, és csak abban az esetben fordul elő, ha a kölyökmacska tökéletes biztonságban érzi magát.
KAPARÁS: Senki sem értékeli, ha kölyökmacskája kaparásnyomokat hagy a bútorokon, a tapétán, a díványon vagy a fákon. A jelölés e típusát a macska gyakran a vizeletpermetezéssel együtt alkalmazza territóriumának megjelölésére. A probléma megoldására igénybe vehetjük a viselkedésterápiát: akadályozzuk meg, hogy a macska hozzáférjen a kaparás helyéhez, változtassuk meg a bútorok alátámasztásának típusát vagy „büntessük meg” a macskát a távolból (például vízi pisztolyt használva).
Találkozás más állatokkal
Ha a találkozás elkerülhetetlen, de a macska számára nem kívánatos, a kölyökmacska elsősorban blöffre alapozott „elhárító stratégiát” kezd alkalmazni: sír, visít, megmutatja a fogait, ütő mozdulatot tesz a mancsaival, stb. Egy esetleges konfrontációt követően fontos megvizsgálni a nem ivartalanított hímivarú kölyökmacskákat harapás- vagy karmolási nyomok jelenlétére, mivel bizonyos sérülések könnyen elfertőződhetnek.
Az ivartalanítás jelentősen megkönnyíti a kölyökmacska szocializációját, és ez lehet a megoldás számos „szomszédsággal kapcsolatos” problémára.
A műtét már kéthónapos kortól kezdve elvégezhető, de általában az ivarérés előtt, mintegy hathónapos korban végzik azt el. E tekintetben is kérjen tanácsot állatorvosától!
A hímivarú kölyökmacskák korai ivartalanítása segít csökkenteni a lakásban történő vizeletpermetezést.
Ivartalanítás
Ez a műtét, melyet általában hat hónapos kor körül végeznek, de korábban és később is bármikor elvégezhető. Segít elkerülni a nem kívánt vemhességet és a lakásban való élethez szükséges viselkedés kialakulását. Emellett az ivartalanítás – még a szabadba kijáró macskák esetében is – jelentősen meghosszabbítja az állat várható élettartamát, mivel csökkenti a verekedés gyakoriságát és az ilyenkor a macskák által egymásra átterjesztett betegségek kockázatát. Kérjen további információkat állatorvosától!